Wpływ snu na odchudzanie. Śpij lepiej, aby ważyć mniej!

Sen zajmuje nam jedną trzecią życia.
Na pierwszy rzut oka sen zdaje się wyglądać po prostu na bezużyteczne marnowanie czasu, bez większego wpływu na cokolwiek. W rzeczywistości, jakość snu określa również, czy ( i jak szybko) można schudnąć.

Dziś pracujemy bardzo długo, ale mamy też więcej pieniędzy, niż nasi rodzice mieli jeszcze 15-20 lat temu. Tylko kiedy je wydać, kiedy wracamy do domu o 18, a tu jeszcze obiad, sprzątanie? Gdzie zdobyć brakujący czas?
Proste i niestety powszechne. Często skracamy sen. Nawet jeśli wmawiamy sobie, że zamierzamy pójść spać wcześnie, to zawsze znajdzie się coś, co nam to uniemożliwi. Po tym wszystkim, całym dniu pracy, oglądnę sobie tylko początek jednego filmu…
Filmu, który zakończy się o wpół do dwunastej. Dodatkowo po pracy jesteśmy zdenerwowani, więc nie zaśniemy od razu.
A budzik nie wybacza – już o szóstej zaczyna wibrować na alarm, przerywając nas sem. I tak każdego dnia.
Ponadto, autorzy coraz popularniejsze literatury motywacyjnej często zalecają, żeby wstać wcześniej i zyskać jakieś pół godziny więcej.  Podobno “każdy bogaty człowiek wstaje rano”
Wszystko to jest zły pomysł.

 • Niewyspany człowiek ma większy apetyt do jedzenia.
 • Niewyspany metabolizm zwalnia. Jeśli nie odpoczniemy, organizm przeskakuje na tryb “spalić mniej energii”. Robi tak, bo uznaje, że organizm nie ma czasu na odpoczynek, więc może potrzebować więcej energii na przyszłość, bo najwyraźniej jest bardzo zapracowany
 • Bezsenna osoba ma znacznie słabszą “wolę”. Częściej decyduje się na przekąski. Specjalne miejsce oczywiście zarezerwowane jest dla słodyczy. Z jakiegoś powodu niewyspany organizm lubi właśnie je 😉
 • Niewyspanie jest silnym czynnikiem stresującym, generującym kortyzol – największy z wrogów zdrowej, wysportowanej sylwetki
 • Przez niewyspanie paradoksalnie mamy więcej godzin na jedzenie potraw – co przy osłabionej przez brak snu woli może się źle skończyć

W związku z tym, powinniśmy spać dziennie 7-8 godziny. Jeśli masz stresujące zajęcie, może okazać się, że trzeba trochę więcej niż osiem godzin snu. Nie powinno się spać na szybko, nie wysypiając się, bez przemyślenia. To nieodpowiedzialne zachowanie, które może skończyć się utratą zdrowia.

Jak poprawić jakość snu?

Zacznij usuwając wszystkie czynniki, które mogą zakłócać sen, a nawet niemożliwe.

 • Kofeina jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną bezsenności. Czy pijesz więcej niż dwie kawy dziennie? Czy masz problemy z zasypianiem? Przyczyną może być jedynie kofeina. W rzeczywistości jest ona rozkładany stosunkowo powoli. Jedna kawa może “pracować” w organizmie i 15 godzin. Nie, to nie znaczy, że tak długo będziesz czuła poruszenie organizmu jakie powoduje kofeina. Ale może to uniemożliwić przejście do głębokiego snu. Kofeina gromadzi się w organizmie. Jeśli pijesz dziennie 6 kaw i nie możesz spać, zmień ten nawyk. Przytrzymaj przez kilka dni bez kawy i sprawdzić, czy jesteś w stanie głęboko zasnąć.
 • Środowisko, w którym śpisz wpływa na jakość snu. Dobre powietrze, cisza, odpowiednią temperaturę i ciemność. Ważne jest umeblowanie – takie,  aby być w pomieszczeniu, które nie świeci w oczy oświetleniem z sąsiedniego bloku lub lampy ulicznej. Uciążliwe chrapanie Twoje i partnera może przeszkadzać.  Łóżko i jakość pościeli też jest czynnikiem.
 • Już wspomniano powyżej chrapanie i bezdech zwłaszcza obniża jakość snu. Jeśli masz ten problem rozwiąż go natychmiast z lekarzem.
 • Czasami na sen nie pozwalają stres, lęk, czy walka w duchu z jakąś trudnością lub obawą (przypomnij sobie stres przed egzaminem na prawo jazdy). Jeśli taki stan się utrzymuje, należy skonsultować się z psychologiem.
 • Nie należy przyjmować tabletek nasennych. Znajdź przyczynę bezsenności i napraw ją. Im więcej tabletek w Twoim życiu potrzebujesz – tym gorzej. Pigułka nie wpływa na niezbędną jakość snu, ona Cię tylko uśpi.
 • Oprócz tego stosowanie tabletek szybko twórz nawyki. Szczególnie należy zwrócić uwagę, żeby nie żyć w trybie menedżera, kiedy pije w ciągu dnia 8 kaw aby uzyskać “zwinność”, a wieczorem dajesz pigułkę “do spania”. To najgorsze co może być
 • Długotrwała bezsenność zwiększa ryzyko cukrzycy!

Podsumowując – bez odpowiednio długiego snu Twój organizm zwalnia, a Twoja silna wola spada – te dwa czynniki powodują tycie, przed którym trudniej się obronić. A więc – do łóżka!