5 powodów, dlaczego należy zażywać tran

Najmocniejszym powodem spożywania oleju rybnego jest jego wpływ na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Zobacz 5 powodów, dlaczego należy zażywać tran, jakie ma on działanie na Twoje zdrowie i co należy jeść, aby przyjmować odpowiednią dawkę kwasów nienasyconych.

tran w kapsułkach

Co to jest tran, czyli olej rybny?

Zacznijmy od pytania – czym jest tran, czy zwany inaczej olej rybny? Jest to jeden z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te zawierają omega-3 i omega-6, witaminy A i D, czyli składniki potrzebne dla zdrowia i urody. Ryby są doskonałym źródłem witaminy B12, witaminy D, jodu, białka i magnezu, które mogą zapewnić wszystkim ogromne korzyści dla ogólnego stanu zdrowia. Ale prawdziwe piękno ryb polega na wyjątkowej proporcji tłuszczów omega-3. Dodatkowo, kwas omega-3 działa przeciwnowotworowo. Tran wpływa też korzystnie na serce i mózg, poprawia stan skóry.

Tran najczęściej spotykamy w postaci żółtych tabletek wypełnionych olejem rybnym. Jest to dobre uzupełnienie diety i przyjmowane regularnie wpływa zbawiennie na nasze zdrowie.

Dlaczego trzeba zażywać tran?

Powód numer 1 – Tran zmniejsza ryzyko chorób serca

Badania wykazały , że olej z ryb jest jednym z najlepszych suplementów zmniejszających ryzyko wystąpienia chorób serca. Ponieważ organizm reaguje na tran bardzo dobrze, a kwasy tłuszczowe omega-3 z oleju rybnego wykazują zmniejszenie stanu zapalnego, poprawę przepływu krwi i regulują rytm serca. Oznacza to, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia udaru, gdy serce pracuje prawidłowo, a ryzyko występowania podwyższonego cholesterolu spada.

Powód numer 2 – Zmniejsza ból mięśni podczas treningu

Tran również okazał się być kluczowym dodatkiem  przyczyniającym się do zmniejszenia bólu mięśni i stawów po treningu. Zaledwie 1-2 gr oleju rybnego dziennie może znacznie zmniejszyć stan zapalny i zmęczenie w komórkach mięśniowych.

Tran zmniejsza bólu mięśni podczas treningu

Powód numer 3 – Zmniejsza ryzyko depresji

Olej z ryb może również pomóc zmniejszyć objawy depresji. Powinno się przyjmować tran codziennie, aby zapobiec depresji. Jest to też dobra alternatywa dla tabletek na depresję, jednak w tym przypadku najlepiej zapytać się o poradę lekarza.

Powód numer 4 – Tran zmniejsza objawy ADHD

To doskonała wiadomość dla wszystkich rodziców! Olej rybny, a właściwie zawarte w nim kwasy DHA, zmniejszają objawy ADHD u dorosłych i dzieci. Jak to działa? Mózg do prawidłowej pracy potrzebuje  DHA, a ten szczególny rodzaj kwasu omega-3 pomaga zmniejszyć lęk i problemy ze skupieniem się na każdym zadaniu.

Powód numer 5 – Tran przyspiesza metabolizm

Udowodniono, że codzienne przyjmowanie dawki oleju rybnego może pomóc w efektywniejszym spalaniu tłuszczu. Dobra przemiana materii wpływa na zwiększenie masy mięśniowej, obniżenie poziomu kortyzolu i poprawę pracy mózgu.

Wszystkie te korzyści, które towarzyszą przyjmowaniu tranu pozwalają zrozumieć, dlaczego uzupełnienie diety w olej z ryb może całkowicie zmienić życie.

Jak przyjmować tran?

American Heart Association radzi, aby jeść dwie porcje ryb tygodniowo dla ogólnego zdrowia serca, ale te ilości mogą nie wystarczyć, aby uzyskać te same korzyści, jakie płyną z codziennego przyjmowania oleju rybnego. Dlatego należy przyjmować dodatkowo tran.

Osoby dorosłe powinny przyjmować tran 2 razy dziennie po 2 kapsułki chyba, że lekarz zaleci inaczej. Najlepiej, aby zażywać tran podczas posiłków, zmniejsza się wtedy uczucie odbijania się oraz rybiego smaku w ustach. Tran powinno się przyjmować od jesieni do wiosny.

Jakie ryby jeść, aby uzupełnić dietę w nienasycone kwasy tłuszczowe?

Jeśli spożywasz ryby podczas posiłków, zwróć uwagę na to, aby były to te ryby, które są mniej narażone na kontakt z metalami ciężkimi lub rtęcią. Ogólnie rzecz biorąc, dzikie ryby są lepszym rozwiązaniem niż ryby hodowlane, chociaż i tu można spotkać pewne wyjątki.

Jakie ryby jeść, aby uzupełnić dietę w tran

Generalnie, najbezpieczniej jest jeść:

 • Łososia
 • Pstrąga tęczowego
 • Sardynki
 • Małże
 • Makrelę atlantycką
 • Ostrygi
 • Śledzia
 • Lekkie konserwy z tuńczyka (nie tuńczyk)

Alternatywy do ryb i oleju rybnego:

Jeśli jesteś weganinem lub po prostu nie lubisz smaku ryby, możesz znaleźć składniki zdrowych kwasów tłuszczowych w:

 • Orzechach włoskich
 • Nasionach lnu
 • Nasionach Chia
 • Nasionach dyni