Dieta śródziemnomorska na odchudzanie

dieta środziemnomorska na odchudzanie Dieta śródziemnomorska jest wręcz stworzona do odchudzania.

Gotowane i surowe warzywa, ryby i owoce morza to podstawa menu mieszkańców krajów śródziemnomorskich.

Według naukowców najwyższej jakości produkty stosowane w tej diecie wspomagają odchudzanie i służą zdrowiu u długiemu życiu.

 

W przeciwieństwie do innych diet jest różnorodna i obfituje w różne smaki.

Jadłospis obfituje w surowe i gotowane warzywa, ryby i owoce morza, a zawiera niewielkie ilości czerwonego mięsa. Ważnymi elementami są oliwa z oliwek, orzechy, ziarna zbóż, czosnek i cebula. Przygotowując potrawy w ramach diety śródziemnomorskiej nie trzeba się nastawiać na niesmaczne jedzenie. Używa się tu aromatycznych, wspaniałych przypraw, takich jak kminek, bazylia, zioła prowansalskie, czosnek, oregano czy tymianek.  Cebula, papryka, pomidory i cudowne oliwki uzupełniają całość diety odchudzającej z Morza Śródziemnego.

Kiedy powinniśmy stosować dietę śródziemnomorską przy odchudzaniu.

Najważniejszym powodem stosowania tej diety jest nieumiejętność zrezygnowania ze smaku potraw. Jeśli sałatka z kalarepy nie przechodzi nam przez gardło, lepszym rozwiązaniem może być sałatka grecka z oliwą i fetą.

Szczególnie polecana jest jednak osobom cierpiącym na problemy z nadciśnieniem, miażdżycą, wysokim ciśnieniem czy schorzeniami serca. Ryby będące często występującą pozycją w diecie śródziemnomorskiej są głównym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które chronią układ krwionośny, pomagają rozwinąć mięśnie i spalać tłuszcz.

Oliwa i oliwki – ważne punktu na drodze do odchudzania

Dzięki dużym ilościom oliwy z oliwek stosowanie diety śródziemnomorskiej tak bardzo redukuje poziom cholesterolu i obniż ryzyko miażdżycy, że ciężko się z tym równać innym dietom. Dodatkowo dzięki zawartości kwasów oleinowych picie i dodawanie do potraw oliwy z oliwek obniża poziom złego cholesterolu. Oliwki i oliwa z oliwek są też bogatym źródłem witaminy E oraz polifenolu, które zwalczają wolne rodniki i mają działanie przeciwstarzeniowe i przeciwrakowe.

Duża ilość warzyw z kolei zmniejsza apetyt i chęć podjadania, skutecznie redukując masę tłuszczową.

Nowa piramida Harvardzka (Harvard’s Health Pyramid) opracowana przez Dr Willetta i współpracowników przedstawia w sposób obrazowy zalety diety śródziemnomorskiej przy odchudzaniu.

źródło: ukladaniediety.pl

Niewiele mięsa – dobrze dla serca i dla odchudzania

Jednym z wyróżników diety śródziemnomorskiej i pochodnych jest niewielka ilość czerwonego mięsa w menu. W potrawach zdarza się, że właśnie mięsa są zastępowane przez rośliny strączkowe, takie jak fasolka, bób czy soja. Są one bogatym źródłem białka roślinnego, witamin z grupy B oraz flawonoidów oraz. Są tez bardzo odżywcze, zawierają dużą ilość błonnika i wartości odżywczych (dlatego nie powinny byc jedzone przy wrzodach).  Uzupełnieniem diety śródziemnomorskiej są jarzyny podawane na różne sposoby: na surowo, zapiekana, duszone lub gotowane.


PILNE:

Najlepszy odchudził ją o 27 kilogramów>>

Niezależny ranking skutecznych spalaczy tłuszczu w 2017