Dieta wegetariańska na odchudzanie

Zwykło się uważać, że łatwiej jest nabierać masy mięśniowej przy diecie mięsnej. Czy na tej zasadzie, łatwiej jest schudnąć, gdy wprowadzamy dietę wegetariańską?

Świadomość różnic między dietami jarską, wegetariańską i wegańską jest już dość duża, ale wymienimy w skrócie. Podstawę diety wegetariańskiej stanowią warzywa, owoce, produkty zbożowe, a alternatywa dla mięsa są rośliny strączkowe, najczęściej soja. Można jeść produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jajka czy mleko.

W diecie jarskiej na odchudzanie dodatkowo można jeść ryby, natomiast dieta wegańska jest najbardziej restrykcyjna, nie dopuszczając niczego co miało choćby kontakt z czymś zwierzęcym.

Oprócz tego można wymienić kilka różnych i innych odmian diety wegetariańskiej:

jedzenie wegetariańskie

  • Laktowegetarianizm jest najbardziej popularny i rozumiany potocznie jako “właściwy wegetarianizm”, dopuszcza używanie składników pochodzenia zwierzęcego takich jak mleko i jego przetwory, wyklucza się natomiast mięso, drób, ryby i jaja.
  • Weganizm zabrania jedzenia czegokolwiek, nawet żelatyny i miodu.
  • Frutarianizm to kolejny skrajny odłam weganizmu, w którym dopuszcza się jedzenie jedynie owoców i warzyw, których zerwanie nie powoduje śmierci rośliny. Skrajni frutarianie jedzą jedynie owoce, które same spadły z drzewa. Frutarianie często chodzą boso i nie akceptują zasad społecznych.
  • Witarianizm jest rodzajem diety, wykluczającej spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej – w grę wchodzą tylko rzeczy surowe z ekologicznych upraw.

Co wybierać a czego unikać na diecie?

Wybieraj: sałatę, pomidory, marchewkę, ogórki, paprykę, cebulę, czosnek, buraki, seler naciowy i korzeniowy, por. Do tego możesz śmiało spożywać też chudy twaróg, mleko i jogurt, ziemniaki, kaszę gryczaną, pęczak, brązowy ryż.
Unikaj: wędlin i mięsa, jajek, soli, przypraw typu jarzynka, cukru, słodyczy, pieczywa, masła, tłustego nabiału, sera żółtego, suszonych owoców i bananów.

orzechyMimo wielu korzyści jakie niesie ze sobą wegetarianizm nie wolno nie zwracać uwagi na zagrożenia. Im bardziej restrykcyjna dieta tym bardziej odchodzi ona od naturalnej konstrukcji człowieka, przez co może powodować rozmaite nieprzyjemności lub wręcz zagrożenia.. Dotyczą one głównie niedoborów składników odżywczych, witamin oraz pierwiastków niezbędnych do życia, a nie mogących być wytworzonymi przez organizm. Dieta wegetariańska i pochodne zazwyczaj mają za mało potrzebnej organizmowi ilości żelaza (pochodzącego z mięsa) czy pełnowartościowego białka. Dieta wegańska dokłada do tego niedobór  w witaminę D i wapń, pochodzące z mleka i nabiału. Dlatego nie jest dobra dla dzieci.

Bez odpowiednio dobranej diety, wegetarianie mogą szybko doprowadzić swój organizm się sporego niedoboru witamin i minerałów.

Dieta zarówno wege jak i mięsna musi być właściwie zbilansowana. Samo niejedzenie mięsa nie gwarantuje schudnięcia bo przecież można nie jeść mięsa a pochłaniać tonę słodyczy czy warzywa smażone na głębokim tłuszczu. Obydwie diety trzeba dobrze skomponować i zbilansować, oraz uzupełniać o odpowiednie suplementy.


PILNE:

Najlepszy odchudził ją o 27 kilogramów>>

Niezależny ranking skutecznych spalaczy tłuszczu w 2017