Jaglany detoks – dlaczego działa tak skutecznie?

jaglana-dietaDopiero od kilku lat dieta bezglutenowa zaczęła być tematem branym na poważnie przez środowiska naukowe.

Wrażliwość społeczeństwa na gluten wzrasta, podobnie jak zapotrzebowanie na produkty bezglutenowe; zwłaszcza zboża.

Chociaż istnieje wiele nowych, przetworzonych produktów, które są wprowadzane do obrotu jako produkt bezglutenowy, nie można im wszystkim ufać! Np kuriozalne wprowadzenie do produkcji bezglutenowych płatków kukurydzianych – oczywiście droższych od normalnych. Nikt nie powiedział, że te sprzedawane jako “normalne” też były bezglutenowe, bo kukurydza go nie zawiera.

Dlatego warto zwrócić się ku produktom znanym ludzkości od stuleci – np kaszy jaglanej, otrzymywanej ze zboża zwanego proso.

Jest bezglutenowa, a jej właściwości pozwalają na tzw jaglany detoks czyli specjalną, 7-dniową dietę, która odtruwa i oczyszcza jelita i resztę organizmu.

Poznaj 5 powodów, dla których warto się tym zainteresować.

1. Jaglany detoks ma doskonałą wartość odżywczą

Podobnie jak w przypadku wielu starożytnych ziaren (jak np. orkisz czy szarłat), proso plasuje się bardzo wysoko jako źródło składników odżywczych. Jest wypełnione kwasem foliowym i choliną i dostarcza ważnych składników mineralnych, takich jak magnez, potas, fosfor i cynk. Mówiąc prawdę, proso oferuje więcej błonnika i przeciwutleniaczy niż większość innych ziaren.

2. Jaglany detoks – źródło białka dla wegetarian

Podczas gdy zawartość białka prosa jest podobna do nieprzetworzonej pszenicy, proso jestbogatszy źródłem niezbędnych dla człowieka aminokwasów.  W wielu częściach świata, proso stosuje się jako pokarm dla niemowląt, gdyż zapewnia stałą dostępność białka wymaganego dla wzrostu i rozwoju.

Ważna uwaga: – przygotowanie ma znaczenie – wyższą zawartość białka wykazuje proso które poddajemy prażeniu

3. Dieta jaglana – niski wpływ na poziom cukru we krwi

Im bardziej stabilne stężenie cukru we krwi, tym lepiej. Badania potwierdziły skuteczność proso, w zakresie utrzymywania zdrowego poziomu cukru we krwi. Przez działanie hipoglikemiczne proso wykazuje skłonność do zmniejszenia poziomu trawienia oraz do wchłaniania skrobi.

4. Dieta jaglana hamuje rozwój zaćmy

Polifenole zawarte w kaszy jaglanej zawierają przeciwutleniacze, które hamują enzym, który wyzwala rozwój zaćmy. Mimo, że nie należy z tego wnioskować, że jedzenie kaszy jaglanej zapewnia niezawodną ochronę przed zaćmą, badania te sugerują, że dieta zawierająca proso mogą pomóc przechylić szalę obrony przed zaćmą na Twoją korzyść.

5. Kasza jaglana chroni przed kamieniami żółciowymi

Badania długoterminowe obejmujące prawie 70.000 kobiet w wieku 35-61 oceniały wpływ błonnika na rozwój kamieni żółciowych. Kobiety, które przyjmowały najwyższą, stałą dawkę nierozpuszczalnego błonnika dostarczanego w postaci diety jaglanej, wykazywały mniejsze ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych.

Badanie to pokazuje że nie tylko dieta jaglana mają wiele do zaoferowania pod względem odżywczym, ale także pomaga w rozmaitych zdrowotnych funkcjach organizmu.

 

A Ty, dodajesz kaszę jaglaną do swojej diety? Podziel się swoimi ulubionymi przepisami w komentarzu.

A tutaj wytłumaczenie właściwości diety jaglanej od jednego z naszych ulubionych Jutuberów 🙂