Jak schudnąć po świętach?

Święta, Święta… i po Świętach. A kilogramów jakby więcej. I nie ma się czemu dziwić! Święta to czas, kiedy od zawsze stoły uginały się od ogromu smakołyków, a pyszne, domowe ciasta kusiły swoim smakiem. W tym przypadku trudno sobie odmówić. Jednak w końcu przychodzi czas refleksji, kiedy z trudem mieścisz się w swoje ulubione jeansy. Na szczęście dodatkowy tłuszczyk na brzuchu po świętach można szybko spalić. Jak schudnąć po świętach? Poradzimy!

W czasie świątecznego szaleństwa tyjemy średnio 2-4 kilogramy. Powody są proste i dobrze znane: jemy więcej (szczególnie tłustych czy słodkich dań), ruszamy się mniej (bo przecież zimno!) oraz pijemy więcej alkoholu (w gościach nie wypada odmówić…). Dlatego to właśnie czas po świętach jest dobry, aby wrócić do swojej stałej wagi.

Aby z powodzeniem schudnąć po świętach należy trzymać się pewnych zasad:

Po pierwsze – żadnej głodówki! Drastyczny spadek składników dostarczanych do organizmu spowoduje jedynie efekt jojo, ponieważ pozbędziesz się głównie wody.

Po drugie – zamień świąteczne smakołyki na zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Pożegnaj się z ciastami, ciasteczkami i czekoladkami – w zamian za nie jedz zdrowe owoce. Tłuste i smażone dania zamień na lekkie i gotowane. Jedz więcej warzyw, a mniej mięsa. Zrezygnuj z białego pieczywa i jedz w zamian za nie pieczywo razowe.

Jedz częściej, ale mniejsze porcje. Twój żołądek przyzwyczaił się do większej ilości jedzenia, więc jeśli jesz 3 razy dziennie, szybciej odczujesz głód. Nie dojadaj resztek po świątecznych obiadach! Wiadomo, że nie jest dobrze marnować jedzenie, ale zamiast dojadać, możesz spokojnie zamrozić je na później.

Po trzecie – pij więcej wody. Woda sprzyja oczyszczaniu organizmu i przyspiesza przemianę materii. Polecamy też stosować herbatki ziołowe, które wspomagają trawienie.

Po czwarte – więcej ruchu! Czas najwyższy skończyć już świąteczne lenistwo i pomóc organizmowi spalić zbędne kilogramy. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wizyty na siłowni – spaceruj. Czasami wystarczy pół godziny marszu aby nie tylko spalić kalorie, ale też poczuć się dużo lepiej.

Powodzenia!