Oczyszczanie jelit: 6 naturalnych sposobów na oczyszczenie jelita

oczyszczanie-jelitDobre wieści! Oczyszczanie jelita grubego może zająć tylko kilka minut. Istnieje wiele sposobów wykorzystujących naturalną żywność, niektóre z tych rzeczy być może masz w lodówce nawet teraz!

Czytaj dalej, a błyskawicznie przekonasz się, że naturalnych sposobów na oczyszczanie jelit jest więcej, niż myślałaś.

Bez konserwantów, bez drogich leków, korzystając tylko z naturalnych składników możesz oczyścić swoją okrężnicę, jelito grube i cienkie.

 

Ważne: oczyszczanie to nie odchudzanie! Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu swojego brzucha, sprawdź nasze ćwiczenia na płaski brzuch

Problemy żołądkowo-jelitowe są powszechne w dzisiejszym społeczeństwie, a to głównie ze względu na fakt, że współczesny plan żywieniowy normalnego człowieka jest bardzo ubogi w wiele składników odżywczych niezbędnych dla zdrowego trawienia (nie wspominając o szerokim skażeniu toksynami ze szczepionek, farmaceutyki, i pestycydów ).

Ale dobrą wiadomością jest to, że posiadane przewlekłej niestrawności nie eliminuje nas z życia, a nawet proste zmiany diety mogą znacznie przyczynić się do poprawy, a nawet wyleczenia problemów z zanieczyszczeniem okrężnicy.

Oto sześć potraw, które wspomogą oczyszczanie jelit:

1. Jabłka i ocet jabłkowy – wyjątkowe właściwości detoksykujące.

Wiele zaawansowanych programów oczyszczania jelita grubego obejmują zarówno jedzenie całych jabłek, sok jabłkowy lub ocet jabłkowy, a także cydr , ponieważ ten prosty owoc ma potężne właściwości oczyszczające.

Wszystko dzięki wysokiej zawartości błonnika, czyli środka odżywczego, który jest powszechnie znany ze swoich własności oczyszczających.

Jabłka są także bogate w pektyny, związek węglowodanowy, który działa jak środek zagęszczający wewnątrz jelita. Przyjmowana w dawkach terapeutycznych, pektyna może pomóc usunąć dawno zakorzenione toksyny w jelicie grubym i wpływać na wzmocnienie błony śluzowej jelit.

Dr James Balch,  w swojej książce Prescription for Natural Healing wyjaśnia jak pektyna, która znajduje się również w bananach i w skórkach owoców cytrusowych, ułatwia usuwanie metali ciężkich i innych toksyn z organizmu.

2. Awokado oczyszcza jelita dzięki zawartości błonnika.

Do codziennego oczyszczania jelita grubego, awokado są kolejnym świetnym rozwiązaniem sprzyjającym detoksykacji i trawieniu.

Podobnie jak jabłka, awokado są bogate w błonnik i, a jego zawartość obejmuje zarówno odmiany rozpuszczalne i nierozpuszczalne w stosunku około jednej do trzech, co jest dość wyjątkowe.

I jak się okazuje, nierozpuszczalny błonnik jest typem, który promuje zdrowe wypróżnienia i oczyszcza jelita, dodatkowo skutecznie zmniejszając ogólne ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Istotna jest także zawartość rozpuszczalnego błonnika w awokado, który jest ważny dla pochłaniania wody i wiążąc się z innymi substancje pomaga im łatwo poruszać się w przewodzie pokarmowym.

3. Nasiona Chia i nasiona lnu – zdrowe tłuszcze dla zdrowych jelit.

Unikalne w swojej zawartości makro i mikroelementów, zarówno len i nasiona chia posiadają ogromne pokłady tłuszczów i błonnika, które pomagają wspierać zdrowe trawienie i czystość jelita grubego. Oba są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3,  które są wykorzystywane przez organizm w celu wzmocnienia i stabilizacji ścian komórkowych i zmniejszenia stanu zapalnego.

Len i Chia zawierają również własne unikalne mieszanki rozpuszczalnego błonnika, które wiążą się z jedzeniem, aby zoptymalizować proces trawienia. “Chcesz mieć rzeczy w diecie, które są wielofunkcyjne pod tym względem, że zawierają mikroelementy i witaminy, a także błonnik, białko i makroskładniki “, mówi Sheah L. Rarback, dyrektor żywienia na University of Miami Miller School of Medicine na Florydzie.

“Omega-3 są dodatkową korzyścią. Omega-3 mają działanie przeciwzapalne. Zapalenie jest prawdopodobnie przyczyną większości naszych problemów i schorzeń przewlekłych.”

4. Zielone warzywa i owoce – chlorofil w służbie jelitom.

Zielone owoce i warzywa, które są bogate w chlorofil mają tendencję do polepszania trawienia oraz codzienne oczyszczanie jelita grubego. Szpinak, oliwki zielone, szparagi, brukselka, kapusta, seler, kapusta zieleni, warzywa morskie, por, groszek, są bogate w chlorofil, co oznacza, że mogą one pomóc oczyścić przewód pokarmowy i w detoksykacji wątroby.

“Rozpuszczalny w tłuszczach chlorofil przylega do błony śluzowej ściany jelita i hamuje rozwój bakterii, usuwa niekorzystne kolonie bakterii z jelita grubego, a także pomaga leczyć wyściółkę śluzowej przewodu pokarmowego,” wyjaśnia książka “Jak roślinne enzymy mogą pomóc uleczyć 36 problemów zdrowotnych

5. Czysta woda z solą morską .

Zdrowe jelito grube to nawodnione jelito grube.

Odwodnienie może prowadzić do zaparć i nagromadzenie toksycznych substancji, dlatego ważne jest, aby pić dużo czystej, wolnej od fluorku wody każdego dnia. Niektórzy eksperci zalecają pić co najmniej 1/10 masy ciała w kilogramach wody każdego dnia dla maksymalnego nawodnienia i oczyszczenia – może to lekka przesada, ale wciąż trzeba pić dużo. Można też dodać trochę soli morskiej do wody, aby pomóc w dalszej detoksykacji

6. Produkty sfermentowane – picie cydru poprawia czystość jelit!

Ludzki układ trawienny składa się z rozległej sieci korzystnej mikroflory bakteryjnej, które są odpowiedzialne za trawienie żywności, wchłaniając składniki odżywcze, niszcząc szkodliwe bakterie i eliminując toksyn. Kiedy te bakterie wyrzucimy z naszego organizmu – jakość naszego zdrowia może ucierpieć – a im dłużej ta równowaga bakteryjna jest zachwiana, tym bardziej dotkliwe szkody  mogą z tego wyniknąć. Aby pomóc zrekompensować szkody dwe florze jelitowej spowodowane zanieczyszczeniami środowiska i chemią w żywności, spożywaniem antybiotyków, przetworzonej żywności i innych czynników, ważne jest, aby uzupełnić bakterie probiotyczne i jeść dużo sfermentowanych pokarmów – one właśnie są bogate w probiotyki. Jednym z głównych źródeł tej flory powinien być kefir – który pewnie masz w tej chwili w lodówce. 🙂