Skuteczna walka z otyłością – cała prawda o chudnięciu.

W XXI wieku skuteczna walka z otyłością wydaje się niemal niemożliwa. Choroby cywilizacyjne, jaką jest otyłość dotykają coraz większą liczbę osób.  Otyłość do tej pory kojarzyliśmy z ameryką, fatsfoodami i niezdrowym stylem życia. Nie zauważyliśmy jednak, kiedy tak samo zaczęło być w Polsce.

Na szczęście są sposoby, żeby sobie z otyłością radzić, wzrasta również świadomość osób walczących z się z problemem nadmiaru tłuszczu wokół brzucha i narządów.

Dla wielu osób potrzeba odchudzania stanowi pewnego rodzaju mus, żeby czuć się dobrze i nie odstawać od społeczeństwa. Moda na bycie fit przybiera czasem wręcz karykaturalne formy, kiedy osoby chcą się odchudzać, ale często nie wie jak się zabrać do redukcji tkanki tłuszczowej, czy może nową, popularną ostatnio dietę- biegać, ćwiczyć, mieć zdrową dietę, drakońską dietę tysiąc, czy może korzystać z suplementów. Na dodatek wiele osób po prostu boi się zacząć – bo wielokrotnie już próbowało skutecznie walczyć z otyłością bez skutków – i kolejna porażka przeraża ich tak bardzo, że nie chcą nawet spróbować.

W redakcji przeszliśmy przez wszystkie te etapy walki z otyłością, i opracowaliśmy sposoby nie tylko na spalenie tłuszczu, ale przede wszystkim na pokonanie wewnętrznych oporów i lęku przed porażką w odchudzaniu.

Walka z otyłością nie polega na cudach, a na nauce

Wg Newsweeka,  osoby otyłe, mające tak zwaną figurę typu „jabłko”, w której tłuszcz odkłada się przede wszystkim w okolicy brzucha i talii, ryzykują szybszą śmiercią w ciągu kolejnych dziesięciu lat, nawet jeśli ich BMI jest prawidłowe – Newsweek opiera się o badania, które przygotowali naukowcy z amerykańskiej Mayo Clinic.

szybkie odchudzanieW prasie i telewizji często widzimy super skuteczne metody odchudzania umożliwiające zrzucenie nawet 25 kilogramów w ciągu 2-3 tygodni. Umówmy się – jest o możliwe, ale nie każdemu się uda i nie dla każdego będzie to zdrowe. Walka z tłuszczem nie polega na jak najszybszym usunięciu go, a raczej na takim odchudzaniu, które pozwoli nam pozostać zdrowym, oszczędzi nerki, wątrobe i zablokuje efekt jo-jo.

Oczywiście istnieją tabletki, które pomagają i znacząco przyspieszają spalanie tłuszczu przez stymulację metabolizmu i wpływanie na wrażliwość insulinową. Musimy jednak pamiętać, że każdy organizm na walkę z tłuszczem reaguje inaczej, i najlepsze efekty uzyskamy atakując z każdej strony – zarówno tabletkami, jak i dietą, ćwiczeniami i snem.

Nie powinniśmy skupiać się tylko na jednym z elementów, jeśli chcemy skutecznie schudnąć.

Aby odchudzanie było skuteczne należy mieć zdefiniowany cel

Walka z otyłością nie różni się od walki z innymi nałogami – należy wyznaczyć sobie miejsce, do którego dążymy, wykonywać działania i sprawdzać raz na jakiś czas, czy jesteśmy bliżej czy dalej od osiągnięcia naszego celu.

Jak wiadomo, cel powinien być zapisany, ambitny, możliwy do osiągnięcia i możliwy do zmierzenia – żebyśmy wiedzieli, czy go osiągamy, czy się od niego oddalamy.

Weźmy siłownie. Jeśli chcesz wyrobić rzeźbe, musisz sprawdzać sobie, czy Twoja masa mięśniowa wzrasta, czy masz więcej siły, jak zmieniają się obwody itp. Zaplanuj sobie, że Twoja masa mięśniowa wzrośnie o 3 kilogramy w ciągu dwóch miesięcy, a współczynnik zatłuszczenia spadnie o 2 punkty procentowe. Tak określony cel na pewno pomoże Ci w motywacji za każdym razem kiedy nie będzie Ci się chciało iść na siłownie.

Podobnie jest np z bieganiem, realizacją stu pompem naraz, czy innymi sportami. Wyznacz sobie kokretną liczbę do której dążysz i działaj.

Skuteczność leży w małych rzeczach – odchudzaj się małymi krokami.

Nie rzucaj się z odchudzaniem na głęboką wodę, bo Twoja silna wola nie przeżyje tego szoku i wrócisz do wszystkich starych nawyków szybciej niż zrezygnowałaś.

Prawdziwa walka z otyłością rozgrywa się w głowie – i tam, aby wygrać, musisz walczyć z przeciwnikami po kolei – metodą małych kroków.

Nie zmieniaj diety na jarmużową, jeśli do tej pory jadłaś same pączki. Zmniejszaj powoli ilość cukru w diecie i przyzwyczajaj się do zdrowych posiłków, ale od czasu do czasu pozwól sobie na ustępstwa. Jeśli będziesz walczyć zbyt gwałtownie organizm się zbuntuje.

Kontroluj efekty – sprawdzaj, czy Twoja walka prowadzi do wyznaczonego celu.

odchudzanie-minSprawdzaj, czy Twoja walka z otyłością przynosi efekty. Waż się raz w tygodniu (ale nie częściej!), sprawdzaj po rachunkach za jedzenie, czy nie kupiłaś w tym tygodniu za dużo śmieciowego jedzenia, patrz na Endomondo na ilość kilometrów którą przebiegasz. Trzymaj się tego co założyłaś.

Może wystąpić sytuacja, w której Twoja sylwetka się poprawia, mimo, że waga nie rusza się w dół. Wynika to z tak zwanej rekompozycji – często spotykanej przy odchudzaniu. Polega ona na zastępowaniu tłuszczu mięśniami (w przenośni), zdarza się jednak tylko początkującym – im dalej w las, tym trudniej o ten efekt.

 

Rozpocznij walkę z otyłością już dzisiaj, nie jutro!

Najważniejsze – jutro nigdy nie nadchodzi. Rozpocznij odchudzanie już dzisiaj. Nie od drastycznych kroków! Jeśli słodzisz 2 łyżeczki – posłódź dzisiaj jedną. Jeśli jesz 4 kromki pieczywa do jajecznicy – zjedz 3 sztuki. Zapisz sobie, że to zrobiłaś – w chwili słabości nie będziesz mogła się wyprzeć, że podjęłaś kroki i potrafisz walczyć. I tyle wystarczy – najważniejsze to zacząć!


PILNE:

Najlepszy odchudził ją o 27 kilogramów>>

Niezależny ranking skutecznych spalaczy tłuszczu w 2017