Zioła na oczyszczenie organizmu – poznaj nasze top 5.

Top 5 Zioła oczyszczające

Od wieków ludzie stosowali zioła na oczyszczenie organizmu.

Zioła są stosowane do dziś, by w sposób naturalny oczyścić ciało. Gdy lato w pełni trwa, nie ma lepszego czasu, aby pożegnać się z toksynami zalegającymi w naszym organizmie.

Te pięć ziół jest znane z silnych właściwości oczyszczających – pomagają przy wielu schorzeniach, od alergii do trądziku.

Oczyszczanie nerek czy jelita grubego nie musi opierać się na lekarstwach czy suplementach – czasem najlepsze jest to, co daje nam natura.

 Oto pięć najlepszych oczyszczających ziół, które są używane od wieków do oczyszczenia organizmu.

Łopian

Łopian stosuje się do oczyszczania skóry, wykorzystując jego działanie przeciwzapalne, środki przeciwbakteryjne i efekty przeciwutleniające. Korzeń zawiera składniki oczyszczające, które zawierają gorzką, krystaliczną glukozę, olejki eteryczne i tianina.

Co można leczyć Łopianem?
Schrzenia takie jak egzema , łuszczyca, łupież i przewlekły trądziku – na to wszystko pomaga łopian.

Jak to działa?
Pierwsza metoda oddziaływania wpływa na system wydalniczy. Stymulując wydzielanie toksyn z organizmu, oczyszcza krew z zanieczyszczeń i ułatwia usuwanie toksyn przez skórę. Drugi rodzaj działania to działanie bezpośrednio na skórę.

Jak go używać?
Łopian jest w wielu formach, takich jak kapsułki, wyciągi płyne, herbaty i nalewki. Jest on głównie stosowany wewnętrznie, chociaż, jeśli skóra nie jest uszkodzona, do stosowania miejscowego może być stosowana przez zanurzenie tkaniny w nalewce lub herbacie i przyłożenie do ciała.

Środki ostrożności
Nie należy przyjmować łopianu przed konsultacji z lekarzem opieki zdrowotnej. Łopian może wchodzić w interakcje z lekami moczopędnymi  lub częścią leków na cukrzycę. Jeśli masz alergię na ambrozję, stokrotki, czy chryzantemy, nie bierz łopianu, ponieważ może to wywołać podobne reakcje alergiczne. Unikaj tego zioła, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz.

Pokrzywy ( Urtica dioica i pokrzywa żegawka )

Pokrzywy są trudne do przegapienia, zwłaszcza jeśli kiedykolwiek zostałaś przez nie sparzona.  Łodyga rośnie od 50 do 150 cm wysokości, a zielone, sercowate liście zwężają się do punktu i są pokryte puszystą pierzynką parzących włosków. Liście i pędy zawierają składniki aktywne, w tym kwas mrówkowy i histaminy. Mimo, że zazwyczaj mamy z pokrzywami jak najgorsze skojarzenia, jest to jedno z najlepszych ziół na oczyszczanie organizmu.

Co leczyć pokrzywą?
Zioło to jest wykorzystywane w leczeniu migreny, zapalenia stawów, powiększeniu prostaty i alergiach.

Jak to działa?
Pokrzywy mają różne metody działania w zależności od sposobu użytkowania. Histamina zawarta w roślinie działa w celu zmniejszenia stanu zapalnego – wówczas stosujemy pokrzywę wewnętrznie.Pijświeży sok z pokrzywy lub bierz kapsułki liofilizowane – mają one działanie przeciwzapalne, które może pomóc w zapaleniu stawów, migrenie i alergii.

Jak go używać?
Pokrzywy są szeroko dostępne w kapsułkach, nalewkach, herbatach, w postaci kremów, płynów i ekstraktów.

Środki ostrożności
Należy unikać dotykania roślinę bez znajomości odpowiednich technik manipulacji. Kobiety w ciąży powinny unikać tego zioła, ponieważ może przyczynić się do poronienia. Omów swoje pragnienie korzystania z tego zioła z lekarzem opieki zdrowotnej, jeśli bierzesz leki na cukrzycę lub nadciśnienie, lub jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Płesznik ( Plantago psyllium, Psyllium Husks )

Psyllium jest pobierane w formie łuski pochodzące z nasion tej krzewopodobnego zioła. Każda roślina może dostarczyć do 15.000 nasion pokrytych żelem, każdy zamknięty w łupinie, gdzie zawarte jest większość substancji odpowiadających za jego wyjątkowe właściwości oczyszczające.

Co to ​​leczy?
Psyllium jest przyjmowany doustnie i działa bezpośrednio w jelicie grubym w celu absorpcji toksyn i cholesterolu. To może złagodzić zaparcia i biegunki, a także pozytywnie wpływać na ciśnienie krwi.

Jak to działa?
Gdy połączy się Psyllium Husks i wodę, całość pęcznieje i skleja się, aby w efekcie pomóc przenieść produkty przemiany materii przez jelita. Ta wielka masa psyllium przechodzi przez jelita i pobudza organizm, przez co posiłki przechodzą łatwiej przez układ pokarmowy. Jest to źródło błonnika o wysokiej jakości dla osób cierpiących na zaparcia.

Jak go używać?
Typowa dawka wynosi od 1/2 do 2 łyżeczki (od 2 do 10 ml) nasion psyllium z 1 szklanką (250 ml) wody. Wymieszać nasiona w wodzie i wypić szybko, zanim staną się żelem. Zacznij od małych dawek i w swoim tempie zwiększaj dawkę do 2 łyżeczek (10 ml).

Środki ostrożności
Psyllium współdziała z wieloma lekami, w tym z częścią leków przeciwdepresyjnych, leków obniżających poziom cholesterolu, leków na cukrzycę.  Jeśli masz inne poważne problemy zdrowotne, takie jak choroby nerek, należy skonsultować się z lekarzem opieki zdrowotnej przed podjęciem psyllium.

Mniszek lekarski ( Taraxacum officinale )

Mniszek mogą dorastać do 30 cm wysokości. Ich jasnożółte kwiaty otwierają się w porannym słońcu i zamykają na noc. Popularny mlecz jest także znakomitym lekarstwem.

Co to ​​leczy?
Badania wykazały, że korzeń może poprawić stan pracy wątroby, pęcherzyka żółciowego i ogóln zdrowie jelit.

Jak to działa?
Ten naturalny środek moczopędny pomaga nerkom wydalać wodę i sól. Mniszek lekarski zawiera również potas, w przeciwieństwie do syntetycznych leków moczopędnych, które mają z kolei tendencję do wypłukiwania potasu z organizmu.

Jak go używać?
Mniszek może być traktowany jako herbaty, nalewka lub ekstrakty w proszku.

Środki ostrożności
Ze względu na działanie moczopędne tego zioła, ważne jest, aby omówić jego stosowanie z lekarzem opieki zdrowotnej, gdyż może on zwiększyć wydalanie leków z organizmu.

Ostropest ( Silybum marianum )

Ostropest szerokie liście, które wydzielają mleczny płyn, kiedy się je skruszy. Nasienie jest główną część rośliny, która jest stosowana w medycynie ze względu na składnik aktywny, flawonoidy sylimaryny.

Na co działa to zioło.
Sylimaryna pomaga w naprawie uszkodzonych komórek wątroby i może pełnić rolę osłonową dla nowych komórek wątrobowych.

Jak to działa?
To popularne zioło na oczyszczanie organizmu ma działanie przeciwzapalne i działa jako przeciwutleniacz. Sylimaryna pomaga zapobiegać uszkodzeniom komórek wątroby przez toksyny, a także stymuluje do tworzenia przez komórki więcej żółci. To powoduje wzrost wydzielania kwasu żółciowego i wchłaniania składników odżywczych.

Jak go używać?
Ostropest może być przyjmowany jako kapsułki, nalewki lub w formie płynnego ekstraktu.

Środki ostrożności
Należy unikać tego zioła, jeśli masz chorobę związaną z hormonami, jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Może on współdziałać z alergią, cholesterolem, lekami antydepresyjnymi i wieloma innymi lekarstwami.


Czego unikać podczas oczyszczania organizmu

  • cukier
  • kofeina
  • alkohol
  • pszenica
  • nabiał
  • produkty zwierzęce